CE FACEM CAND PRIMIM O AMENDA PE NEDREPT?


Considerati ca ati primit pe nedrept o amenda de la Politia Rutiera, Politia de ordine publica, Jandarmerie sau orice alta institutie a statului abilitata sa aplice sanctiuni contraventionale si vreti sa stiti cum puteti scapa de ea fara sa incalcati legea? Site-ul www.citynews.ro va spune ce trebuie sa faceti.

Dupa constatarea contraventiei de catre agent, acesta are obligatia sa va intrebe daca aveti de facut observatii. Sfatul citynews.ro este sa spuneti ce observatii aveti de facut, cel mai des folosita fiind urmatoarea: ‘Constatarea nu corespunde adevarului’. Apoi, politistul va va intreba daca doriti sau nu, sa semnati procesul-verbal si sa luati un exemplar. Ordonanta de Urgenta a Guvernului 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, lasa multe portite pentru ca amenda sa nu mai fie achitata niciodata.
Daca refuzati sa semnati procesul-verbal, agentul este obligat sa aduca un martor, cu care, atentie, se va putea face doar dovada refuzului de a semna procesul-verbal si a primi un exemplar, nu de atestare a savarsirii contraventiei. In fata acestei situatii, procesul-verbal va va fi trimis la domiciliu, in maximum 30 de zile. Articolul 27 din acelasi act normativ prevede ca una din cele doua posibilitati de comunicare va fi prin posta, cu confirmare de primire. Acest lucru presupune ca destinatarul (soferul sau pietonul) trebuie sa semneze de primire. Daca nu face acest lucru, documentul va fi trimis inapoi la politie dupa 10 zile. In acest caz, politia fie retrimite documentul prin posta, fie aplica cea de-a doua varianta de comunicare, „prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului”, potrivit aceluiasi articol 27. In acest caz e bine de stiut ca „operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces-verbal semnat de cel putin un martor”.  Portita legala de scapare, care se afla in Ordonanta 2/2001, este prevazuta de art. 14: „executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii”(adica data cand a fost scris). Cu alte cuvinte, daca Politia nu poate face dovada ca v-a comunicat procesul-verbal in termen de 30 de zile, sub semnatura dvs., amenda nu poate fi executata de catre Directia Finantelor Publice.

Anunțuri

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s